Przejdź do treści

Trzeci Poznański Bieg Niepodległości – Bieg 100-lecia

• Sport

Rok 2018 jest dla naszej Ojczyzny szczególnym rokiem, ponieważ świętujemy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez cały rok proponowane są nam najróżniejsze sposoby uczczenia tej wielkiej rocznicy.

Szczytem tego świętowania dla całej Polski był dzień 11 listopada. Dwóch naszych braci z roku III rozpoczęło go w dość niecodzienny sposób. Wzięli oni  udział w 3. Poznańskim Biegu Niepodległości na dystansie 10 km. Na linii startu stanęło przeszło 23 tysiące ludzi, którzy po odśpiewaniu hymnu narodowego niczym żywa flaga ruszyli, by poprzez sport oddać hołd tym, dzięki którym dziś żyjemy w wolnym i niepodległym kraju.

Nie da się opisać słowami atmosfery podczas biegu. Rzesze kibiców na trasie, na każdym kroku widoczne barwy narodowe, czy śpiewy niepodległościowe – to wszystko zagrzewało nas do pokonywania kolejnych kilometrów, a także napawało dumą z bycia Polakiem.

Każdy z uczestników po ukończeniu biegu został nagrodzony unikatowym, pokrytym 24-karatowym złotem medalem w kształcie miecza.  Na jego ostrzu wypisane zostały daty powstań narodowych przybliżających wolność naszej Ojczyzny.

Trzeba także zaznaczyć, że bieg ten był największym biegiem w Polsce, 3 największym biegiem w Europie, a także 10 największym biegiem w historii świata. Natomiast flaga, którą utworzyli biegacze zajęła 1 miejsce pod względem długości na świecie.